Programın Amacı; Kaliteli imalatın vazgeçilmez unsurlarından biri olan kaynak teknolojisi, uluslararası rekabet koşulları altında ülkemizde yeni bir uzmanlık alanı olarak öne çıkıyor.

 Malzeme biliminde ortaya çıkan gelişmeler, otomasyonun ve robotların kaynakta yoğun bir şekilde kullanılmaya başlaması üretim süreçlerini yeniden tanımlarken, dünyada bu alanda yaşanan baş döndürücü yenilikler giderek daha kompleks bir disiplin haline gelen kaynak konusunda donanımlı uzmanlara duyulan ihtiyacı artırıyor.

 Otomotiv, gemi inşa, boru, basınçlı kazan, makine imalat vs. gibi pek çok sektörde üretilen ve kullanılan yarı mamul ve ürünlerin, ekipmanların imalatı aşamasında kaynak çok önemli bir yer tutar. Sürekli gelişen teknoloji ile imalat, konstrüksiyon, bakım-onarım, hizmet, çoğu sektörde kaynaklı üretim büyük önem kazanmıştır. Bu üretimlerin kaliteli olarak yapılması, kaynaklı bağlantıların bilimsel bir temele göre eğitimden geçmiş ve uzmanlaşmış kaliteli kaynak uzmanları tarafından kontrol edilmesi büyük önem taşır.

 Diğer taraftan uluslararası  projelerde kaynaklı imalat esnasında ve sonrasında uygulanması zorunlu olan standartlar nedeniyle “Eğitim ve Belgelendirme” hizmetlerinin önemi giderek artmaktadır. Ancak burada gelişen teknoloji ile beraber gereken yetişmiş ve eğitimli insan gücü ihtiyacını karşılayacak yeterli eğitim kurumu sayısı azdır. Bu program çok az sayıda meslek yüksekokulunda bulunmaktadır. İşte bu noktada Uşak Üniversitesi hem kendi hem de çevre illerde eğitimli kaynak teknikeri yetiştirecek olan bu bölümü açmayı hedeflemektedir.

 Açılacak bölümde yetiştirilecek elemanlar mezuniyetlerini alır almaz yeni atılım ve gelişmelerde bulunan Uşak, Kütahya, Afyon ve çevre illerde imalat ve tamir işlerinde ihtiyaç duyulan eksikliği gidererek alanında büyük gelişmelere ve yeniliklere imza atmaları sağlanacaktır.